single

Najlepsze gry MMO: wszystkie nasze ulubione darmowe i płatne gry na PC, PS4 i Xbox One

Jako święto najlepszych MMO wokół, zebraliśmy tę listę starych faworytów i ekscytujących nowszych wydań, aby dać dobry rozkład opcji dla jakkolwiek zdecydujesz się grać. Staraliśmy się również zawierać MMO na różnych platformach, w tym PC, PS4, Xbox One, a nawet telefony komórkowe, jak również darmowe i pay-to-pay gry do wszystkich budżetów.

Nie ma nic całkiem jak znalezienie wielkiego MMO, aby zgubić się w. Sama inwestycja w czas czyni je wyjątkowymi wśród innych gatunków gier wideo, ale najlepsze z nich sprawiają, że setki godzin wydają się niczym w ogóle.

Najlepsze MMO: Darmowe i płatne

 • World of Warcraft

Platforma: PC

Let's get World of Warcraft z drogi ładne i wczesne, ponieważ więcej niż prawdopodobne, słyszeliście o nim już - to tylko prawie 15-letni behemoth, który zmienił krajobraz MMO na zawsze.

Ten czcigodny gigant nadal cieszy się ogromną popularnością i wciąż otrzymuje ogromne pakiety rozszerzeń, takie jak Battle for Azeroth z 2018 roku, który nie tylko podniósł poziom gry do 120, ale także dodał nowe rasy, lochy, strefy i rajdy.

Dla fanów questingu dla jednego gracza, istnieje ponad dekada historii do przekopania; tak wiele, że WoW zrodził własną, dziko udaną grę karcianą opartą na jego lore - Hearthstone: Heroes of Warcraft. Jeśli chodzi o multiplayer, to wciąż żywa społeczność WoW-a, skupiona wokół wysokopoziomowych wyzwań end-game, jest prawie niezrównana pod względem wielkości i oddania.

Cała zawartość World of Warcraft jest już wliczona w cenę abonamentu - 14,99 $ miesięcznie lub odpowiednik regionalny - a dodatkowo możesz wypróbować grę za darmo do poziomu 20.

 • Guild Wars 2

Platforma: PC

Po raz pierwszy wydany w 2012 roku, Guild Wars 2 jest kolejnym długim ulubieńcem, który utrzymał się istotne, oferując silną mieszankę jakości PvE questing i głębokie PvP z dużo niższą barierą wejścia niż inne MMO.

Guild Wars 2 "Personal Story" PvE ma rozgałęzienia ścieżek w oparciu o wybór gracza, który był dość rzadki, aby zobaczyć, kiedy wyszedł, dzięki czemu warto poświęcić trochę czasu na - w przeciwieństwie do kilku innych MMO.

Ale gra jest zróżnicowany zestaw trybów PvP są naprawdę gdzie to jest. Elastyczność systemu klas sprawia, że przyzwoite zróżnicowanie w meta, podczas gdy sama rozgrywka jest bardziej oparta na umiejętności mechanicznych i pozycjonowanie niż ile makr masz.

Gra podstawowa jest od kilku lat free-to-play i nie ma żadnych opłat abonamentowych - chociaż dwa rozszerzenia GW2 wymagają dodatkowego zakupu.

 • Old School Runescape Mobile

Platforma: Mobile

Dla urozmaicenia i z powodu nostalgii zdecydowaliśmy się polecić nie tylko "staroszkolną" wersję Runescape, która zatrzymała się w czasie w łaskawych czasach roku 2007, ale także niedawno wydaną wersję mobilną.

Może i jest podstawowa pod wieloma względami, ale Runescape to MMO z 23 umiejętnościami do opanowania, mnóstwem broni, zbroi i przedmiotów do zebrania, a także większą liczbą zadań, niż możesz sobie wyobrazić.

Przenośność wersji mobilnej łagodzi niektóre z monotonii szlifowania, a jego realizacja jest prawie bezbłędna - UI pasuje idealnie, a ponieważ nigdy nie był to looker w pierwszej kolejności, uroczo retro wizualizacje są na miejscu też.

 • EVE: Online

Platforma: PC

Gry MMO często chwalą się tym, jak "żywe i oddychające" są ich symulowane światy, ale EVE: Online najbliżej jest do stworzenia wirtualnego społeczeństwa.

Prawie w całości prowadzona przez grupy zorganizowanych graczy zwanych korporacjami, historia EVE: Online jest pisana organicznie poprzez ich interakcje, z walką o władzę między frakcjami często kończącą się wojnami z udziałem tysięcy statków.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, EVE to głęboki i skomplikowany kosmiczny symulator, w którym budujesz postać, pilotujesz swój statek kosmiczny i handlujesz siłą roboczą oraz zasobami, aby ulepszyć swój sprzęt.

Potencjał fabularny EVE: Online jest niezrównany, i choć może mieć jedną z najbardziej stromych krzywych uczenia się wszystkich MMO, to jest całkiem możliwe, że jeden z najbardziej satysfakcjonujących do gry.

 • Elder Scrolls Online

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Niedawno mówiliśmy o naszej sympatii do Elder Scrolls Online po porażce, jaką był Fallout 76. Jeśli jesteś po bardziej swobodny MMO w znanym uniwersum, ale nadal oferuje potencjalnie lat warto grać, to nie szukaj dalej.

Fani Skyrim i innych gier RPG Bethesda będzie natychmiast w domu, a jednocześnie jest wystarczająco dużo smaku MMO tutaj - w postaci spółdzielni raidy i podobne - aby dać grze społecznej i otwarte poczucie prawdziwej gry online.

Podobnie jak w nowszych grach z serii Elder Scrolls, możesz grać zarówno w pierwszej, jak i trzeciej osobie, wykonując niezliczone zadania na ogromnych, otwartych obszarach Tamriel. Jedną z najlepszych części ESO dla fanów serii jest możliwość odwiedzenia krain dotychczas niezbadanych w głównych grach, takich jak ojczyzna Khajiitów - Elsweyr.

Nie trzeba płacić abonamentu, choć trzeba osobno kupić grę podstawową i kolejne rozszerzenia.

 • Final Fantasy 14

Platformy: PC, PS4

Final Fantasy 14, jedna z największych historii odkupienia gier wideo, ukazała się w opłakanym stanie, z kiepskimi systemami i wysysającą duszę rozgrywką. Square Enix, zamiast uciekać w stronę zachodzącego słońca, całkowicie przebudowało grę od podstaw i powróciło z Final Fantasy 14: A Realm Reborn - przerobionym i ożywionym Final Fantasy MMO.

A Realm Reborn łączy w sobie wspaniałą oprawę wizualną, jakiej można oczekiwać od gry Final Fantasy, mocny wątek główny i misje poboczne oraz szeroki wachlarz otwartych aktywności - od podstawowych elementów MMO, takich jak PvP, crafting i raidy, po hodowanie własnych Chocobos.

Co więcej, centralny system profesji nie jest tak ograniczony jak w większości MMO, co oznacza, że możesz swobodnie zmieniać profesje i wykorzystywać różne umiejętności bez konieczności tworzenia nowej postaci.

Final Fantasy 14 wspierane jest przez abonament, który wynosi 12,99$ miesięcznie, a także przez droższe rozszerzenia. Kolejne z nich - Shadowbringers - ukaże się w 2019 roku.

 • Tera

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Stworzona przez tę samą południowokoreańską firmę wydawniczą, co PlayerUnknown's Battlegrounds, TERA to gra free-to-play, zorientowana na akcję fantasy MMO, która jest dostępna zarówno na konsolach, jak i na PC.

Choć jest to dość standardowy fare, jego niska bariera wejścia, wciągająca rozgrywka i elegancki poziom polerowania sprawiają, że warto dodać do rozmowy o najlepszych MMO.

Jest tu wszystko, czego można chcieć: łupy i ekwipunek, questy, PvP i szeroki wybór rajdów PvE i wyzwań.

Tera's Dungeons są ogólnie uznawane za jedne z najlepszych aktywności w grze, gdzie postacie zbierają się razem, aby stawić czoła trudnym wyzwaniom od około 20 poziomu.

 • Planetside 2

Platformy: PC, PS4

Planetside 2 jest o tyle interesujące, że jest to prawdziwy FPS, ale posiada wszystkie cechy stałego świata i społecznościowe MMO - a dodatkowo możesz go mieć także na PS4.

Gra oferuje wszystkie intensywne momenty rywalizacji, jakich można oczekiwać od strzelanek sieciowych, ale rozgrywa się w samym środku dalekosiężnej wojny sci-fi, która toczy się w czasie rzeczywistym. Najpierw wybierasz frakcję, a następnie organizujesz się w mniejsze oddziały, aby walczyć o kontrolę nad terytorium całej planety.

Z punktu widzenia rozgrywki jest to solidna mieszanka taktycznej i zróżnicowanej akcji na ziemi, a także walki lądowej i powietrznej.

Planetside 2 jest grą free-to-play, z dostępnym w grze sklepem za prawdziwe pieniądze, w którym można kupić przedmioty kosmetyczne, a także subskrypcją premium, która zwiększa ilość zdobywanego XP i zasobów.

 • Black Desert Online

Platformy: PC, Xbox One (oczekiwany 2019)

Kolejna koreańska gra MMO, Black Desert Online była tak dumna ze swojego kreatora postaci, że przez jakiś czas oferowała go jako grę samą w sobie. I to nie tylko postacie w BDO, które są wspaniałe, jego bujny otwarty świat jest piękny, a jego walka jest kinetyczny spektakl do oglądania.

Black Desert Online jest ogólnie uważany za PvP MMO ze względu na względny brak ambitnych działań PvE na końcu gry, ale, na swoją korzyść, może pochwalić się szeroką gamą klas, a wspomniany wcześniej błyskotliwy system walki jest jednym z najlepszych w tym gatunku.

Jako przerywnik od walki, Black Desert Online koncentruje się na "umiejętnościach życiowych", takich jak crafting i wędkarstwo, co również stanowi mile widzianą zmianę tempa - aczkolwiek żmudną.

W BDO nie ma obowiązkowej opłaty abonamentowej, ale musisz kupić podstawową grę - choć często jest ona przeceniona.

 • Lord of the Rings Online

Platforma: PC

Chociaż podstawy MMO w rdzeniu Lord of the Rings: Online nie są niczym, co można napisać do domu do Hobbiton o, gra jest oszałamiające realizacji Śródziemie sprawia, że koniecznością dla nerdów Tolkien i fanów filmów zarówno.

Od epickich bitew w Helms Deep i Pelargir do najazdów w Isengardzie i Ereborze, można powiedzieć, że Lord of the Rings: Online jest tworzony z głębokim szacunkiem dla materiału źródłowego, a nie tylko jako licencjonowana skórka.

I choć system łupów i ekwipunku stał się z czasem coraz bardziej skomplikowany, a dodanie skrzynek z łupami jest nadal drażniącym punktem w dużej części społeczności, w tej prawie 12-letniej grze można znaleźć wiele dobrego, dzięki stałemu przepływowi aktualizacji wprowadzanych do gry przez obecnych opiekunów Standing Stone Games.

 • Star Wars: The Old Republic

Platforma: PC

Star Wars rozszerzony wszechświat był dojrzały do MMO-ification i chociaż nie jest to wszystko-konkurencyjny WoW-killer, że został ogłoszony jako przed wydaniem, Star Wars: The Old Republic jest głębokie i zróżnicowane gry z wszystkich Star Was smak można prosić.

Każda z ośmiu klas gry ma swoją własną historię, która wpisuje się w ogólną narrację, odwiedzasz pamiętne planety, takie jak Tatooine i Hoth, a także spotykasz po drodze rasy z klasycznych filmów Star Wars.

Rozgrywka może czuć się trochę płaska w porównaniu do nowszych, bardziej zorientowanych na akcję MMO, ponieważ jesteś głównie po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy i wybrać umiejętności z paska skrótów, ale Mass Effect-style koło rozmowy otwiera dużo więcej możliwości dla role-play i odkrywania jasnej i ciemnej strony swoich wyborów.

The Old Republic jest obecnie grą free-to-play, ale niesie ze sobą pewne ograniczenia, aby zachęcić Cię do zapłacenia 10 dolarów za miesięczny abonament, np. darmowi gracze nie mogą korzystać z czatu w grze ani sprintu, dopóki nie osiągną 10 poziomu.

 • Star Trek Online

Platformy: PC, Xbox One, PS4

Kolejna ekspansywna MMO osadzona w znajomym uniwersum, Star Trek Online przybija uczucie klasycznego serialu z silną centralną fabułą i bogatym wyborem dostosowywania zarówno swojego statku gwiezdnego, jak i stworzonej postaci.

Jeśli oryginalna seria nie daje ci spokoju, Star Trek Online nie będzie o wiele lepszy, ale ta darmowa przygoda - dostępna również na PS4 i Xbox One oraz PC - zapewni fanom filozoficznego science fiction wystarczająco dużo miejsca na wielotygodniowe dzienniki kapitańskie.

 • Dungeons & Dragons: Neverwinter

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Kolejna duża franczyza fantasy z teraz free-to-play MMO, Dungeons & Dragons wykorzystali swoją bogatą historię lore i klasowej gry fabularnej, aby stworzyć Neverwinter - zorientowaną na akcję grę MMO z naciskiem na PvE.

Historie D&D są dobrze zaimplementowane, a dzięki silnemu systemowi walki i zróżnicowanym klasom, rozgrywka jest również wystarczająco wciągająca.

Jak w wielu F2P MMO, jesteś zachęcany do wydawania prawdziwych pieniędzy, aby złagodzić duże grinds, ale kiedy walka jest tak zabawne, to grzech, który może być wybaczone nieco - jeśli nie jesteś w nim na dłuższą metę.

Neverwinter można dostać zarówno na PC, jak i na konsole, więc jest to dobra gra dla graczy konsolowych do wypróbowania za darmo, ponieważ można szybko wejść i zacząć się bawić.

 • Maplestory 2

Platforma: PC

Maplestory 2 wyróżnia się w gęsto wypełnionym świecie fantasy MMO dzięki swojemu słodkiemu stylowi artystycznemu i strukturze świata voxel, gdzie obszary składają się z siatki sześcianów, a nie gładkich linii.

Jest to również jeden z bardziej casual MMO na tej liście, ponieważ można trafić na pułapie poziomu na dość szybko, nawet jeśli biorąc w Maplestory 2 w zakresie lochów, Epic Questy, umiejętności życia i minigry w spokojnym tempie.

Gra oferuje szeroki wachlarz zabawnych rzeczy, zarówno dla graczy PvE, jak i PvP, w tym nadchodzący tryb battle royale dla 50 graczy, Mushking Royale, w którym postacie rywalizują o zbieranie zaklęć i umiejętności ze skrzyń porozrzucanych po mapie, aby walczyć z przeciwnikami.

Maplestory 2 jest grą free-to-play i jest wspierana przez szeroki wachlarz kosmetycznych mikrotransakcji zarówno dla postaci, jak i mieszkań graczy. Istnieją również zakupy wpływające na rozgrywkę - możesz nawet zapłacić około 5 dolarów, aby w ciągu jednej nocy podnieść poziom swoich umiejętności w trybie AFK.

 • Secret World Legends

Platforma: PC

Relaunched w 2017 roku, Secret World Legends jest interesujące, bo choć ma wszystkie zszywki można oczekiwać od MMO jak raidy i crafting, jego koncentracja na powolnym spalania przygoda dla jednego gracza sprawia, że czuje się bardziej jak gra solo z innymi ludźmi bieganie wokół.

Oprawa Secret World czerpie inspirację z HP Lovecrafta i Stephena Kinga, zawierając mnóstwo złych stworzeń i pulsujących macek. Wybierasz jedną z trzech frakcji - Templariuszy, Smoków i Iluminatów - co brzmi trochę głupio, ale stanowi odświeżające odejście od standardowej oferty fantasy i sci-fi.

Kolejna gra free-to-play, Secret World Legends posiada usługę subskrypcji "Patron", która daje bonusowe XP, skraca czas odnawiania zadań i oszczędza sporo biegania z teleportami. Gra wymaga również płacenia za takie rzeczy jak dodatkowe miejsce w ekwipunku i kosmetyki, a także oferuje płatne odblokowywanie broni.

 • Blade and Soul

Platforma: PC

Blade and Soul ma już trzy lata na zachodzie i jest kolejnym pretendentem do korony gier action-MMO, ze zgrabnym, szybkim systemem walki, który czerpie inspirację z prawdziwych sztuk walki, tworząc kombinacje ataków.

Chociaż ma reputację jednego z grindier i pay-to-win MMO na rynku, Blade and Soul oferuje szeroki zakres PvE i PvP zawartość do brodzenia przez - przynajmniej w drodze do końca gry.

Wydawca NCSoft ogłosili i pokazał zwiastun Blade and Soul 2, więc to nie może być jeden dla super długiego okresu, ale jeśli anime-style wizualizacje i tonę walki brzmi dobrze dla Ciebie, to można zrobić gorzej.